Az amerikai vasút és a gazdaság





A New York Central vasút  vagonjába kereskedelmi árut pakolnak a teherautókból

New York Central felvétel [2]-ből




Az expresszáru gyors eljuttatása a címzetthez érdeke mind a küldőnek, mind a fogadónak. Erre valaha csak a vasút volt képes. A postai küldemények biztonsága az ország gazdaságának kiemelt érdeke, az Egyesült Államokban a vasúti postakocsikban fegyveres alkalmazottak utaztak. A nagy mennyiségű kereskedelmi áru címzettekhez juttatása az ország gazdaságát pörgeti. A vasút mind a három szállítási fajtában az ország gazdaságát növeli.




1. rész: Az expresszáru és az LCL (less than car load, egy vagonrakománynál kevesebb) áru szállítása



Mára Amerikában a helyi vasútállomás a legtöbb helyen már csak emlék, és a lakosság és a vállalkozások elszállítandó tárgyaiért-áruiért a UPS és a FedEx teherautója jön, vagy a postára viszik őket. Amerikában a kiskereskedelmi üzletek is gyakran szállításra szakosodott cégekkel vitetik az árujukat.

A XIX. század közepétől, a lovaskocsi korszak végetértével egészen az 1950-es évekig főleg a vasút nyújtott szállítási szolgáltatást.
A vasút kínálta a legalacsonyabb tarifát egy vasúti kocsinyi áru elszállításáért, de a kevesebb áru szállításáért magasabb tarifát számolt. Aztán ezeket a kisebb szállítmányokat csoportosítva, a közös célpontjuk szerint vagonokba pakolta. Az ilyen vagonok rakományának súlya kicsi volt, de a szállítás mégis jövedelmező, mert a szállíttató az ilyen LCL (less-than-carload, egy vagonnyinál kevesebb áru szállításáért magasabb díjat fizetett.





Egy Adams Express Co. lovaskocsi nekitolatott a Denver & Salt Lake (Moffat Road) vasút állomásán a peronnak, hogy átrakodják az árut a vasúti és a lovaskocsi között. Az állomásépület mellett bálák és hordók várnak az LCL, vagy expressz elszállításra.

Trains magazin gyűjteménye, [2]-ből


Minden vasút működtetett ilyen LCL szolgáltatást, ez más vasutakhoz teheráru raktárak és átrakó állomások hálózatán át csatlakozott. Ebben részt vettek országszerte az állomások tízezreinek a raktárhelyiségei is.





Fedett tehervagonok ezrei vettek részt ebben az LCL forgalomban, mind pontosan megszabott útirányon és szigorú menetrend szerint járt. Tehervonatokban futottak, de néha az alkalmas személyvonatokban is. Munkások ezrei működtették ezt a rendszert.

Egyének, de cégek is hívhatták a szállítani valójuk elviteléért a REA-t, a Railway Express Agency-t (vasúti expressz ügynökséget), melynek egy időben országos monopóliuma volt az expressz szállítás szolgáltatásra. (Világvasutai: A REA története)

A hívás után hamarosan a cég zöld furgonja érkezett, és elvitte az árut. Ennek tarifája magasabb volt (gyakran kétszerese) a normál LCL szállításénak, de az eljuttatás gyorsabb volt, az áru legtöbbször expressz- vagy gyorsvonatok paklikocsijában utazott. 1920-tól kezdve a REA légi teherszállítást is kínált.

Tehát, ha a szállítmány egy karácsonyi ajándék volt Edna nagynénitől Sacramentóban az unokájának Atlantába, kenyérpirító a Sears áruházból Chicagóban egy családnak az idahói Pocatellóba, vagy akár egy traktor cseredugattyú a wisconsini Racine-ból Nebraskába, nagy valószínűséggel ezt a szállítási módot választották.

Az 
expresszáru, a postai küldemények és a kereskedelmi áruk szállításának története azt tartalmazza, hogy milyen szállítmányokat vittek, hogyan kezelték a csomagokat, az expressz tételeket és a postai küldeményeket, milyen vagonokat, kocsikat és kezelő eszközöket használtak, és a vasutak hogyan irányították a vagonokat és a vonatokat.




A kezdetek


A vasút megjelenésének idejére az U. S. Post Office (az USA postája) már jól szervezetten működött. A vasút az 1800-as évek közepére kezdett országos hálózattá bővülni. A postai küldeményeket gazdaságos volt vasúton szállítani, és jelentősen csökkentette az eljutási időt a lovaskocsikon szállításhoz képest.
Korábban a levelek hetek, akár hónapok alatt jutottak el néhány száz mérföldre, vasúttal néhány nap alatt.
Az 1860-as évek elején megjelentek az RPO (Railway Post Office, vasúti postahivatal) kocsik, melyekben az alkalmazottak sorbarakták, leadták és felvették a leveleket. A postai küldemények tárolójával kombinálva az RPO működés az 1960-as évekig működött.

(Az RPO-kat a postai irányítószám megjelenése ölte meg. Míg korábban a leveleket az RPO kocsikban az egyes körzetek településeit ismerő dolgozók sorolták, az irányítószámmal az aszerint kötegelt leveleket nem kellett a vonat haladása közben sorbarakni, a levelek nagyvárosok szerint
kötegelve mehettek a repülőtérre.)




A Railway Express Agency sötétzöld kocsija országszerte megszokott látvány volt az 1970-es évek elejéig. A képen egy REA sofőr pózol a Diamond T teherautó mellett, 1930 körül

Jeff Wilson collection, [2]-ből



Híres korai levéltovábbító szolgálat volt a Pony Express, mely leveleket (csomagot nem) vitt 10-12 nap alatt a montanai St. Joseph-ből Sacramentóba, Kalifornia állam fővárosába. A szolgáltatás 19 hónapig élt, a távíró vonal kiépítése feleslegessé tette.





A csomagküldés más ügy volt. Sok esetben a posta szerződést kötött egy, gyakran drága magán futárcéggel, vagy egy expressz szállító céggel. Az expressz szállító cég a csomagokat egy helyszínen összegyűjtötte, célállomás szerint csoportosította, a csoportot egy közös pontra továbbította, aztán a csoportokat szétbontotta és a csomagokat a címzetthez kézbesítette.

Az első ilyen expressz szállító cég, stílszerűen a First Express Co. volt, 1839-ben indította William Harnden (egyes irodalom szerint Hernden). Ma a korábbi kalauzt és jegyárust tekintik az expressz szállítás üzletág atyjának az Egyesült Államokban.

Hernden egyszemélyes vállalkozásként kezdte, csomagokat szállított New York és néhány más város között. A szolgáltatás népszerű lett, és a vállalkozás hamarosan az egész országban működött, a vasúti szállítást kombinálta a gőzhajóssal, és a saját lovaskocsijaival.

Az Adams Express korai expressz szállító cég 1840-ben indult, gyorsan lefedte a keleti partot és a délkeleti országrészt, vonallal St. Louisba, és nyugat felé terjeszkedett. A Wells, Fargo & Co.-t 1852-ben alapították és szállítási szolgáltatást nyújtott Kaliforniába, az American Express-t New Yorkban, 1849-ben alapították.

Az ország lakossága folyamatosan nőtt, a lakott terület nyugat felé terjeszkedett, a Polgárháború után egyre gyorsabban, ahogy a kontinenst áthidaló vonal 1869-ben elkészült, és a vasútvonalak pókhálóként szőtték be az országot.

A közben százszámra alakult expressz szállító cégek közül a kicsik nem tudtak konkurálni a nagyokkal, sokan összeolvadtak, hogy túléljenek, sokan abbahagyták az ipart. 
A vasúttársaságok is egyesültek, és a nagyobbak együttműködtek az expressz szállító társaságokkal.

1890-re több, mint 30 expressz szállító cég maradt, de ebből a 6 vezető cég szállított a hálózat 93%-án. Ezek voltak a Wells Fargo, az American Express, az Adams, a Southern Express, a United States Express és a Pacific Express.





A vasút számára a postai küldemények szállítása a legfontosabb feladat volt több mint 100 évig. A munkások a teherautóból postai küldeményeket pakolnak a Lehigh Valley vasút Railway Post Office (RPO) kocsijába, 1910 körül

Library of Congress, [2]-ből




Az expresszáru szállítás fejlődése


A cég, amelyik Railway Express Agency (REA) néven nagy növekedésnek indult, sok kisebb céget magába olvasztott. 1906-ra az expressz cégek száma 14-re csökkent.

A vasutak expressz társasági részvényeket vettek. 1907-ben 18 különböző vasútnak volt részvénye az Adams Express-ben, a Pennsylvania 6,1 millió dollárért, a legkevesebbet a Boston & Providence 2.100-ért. Az Adams 34.900 mérföldön szállított, ebből 30.700-on vasúton. Amely vasutaknak nem volt részvényük valamelyik expressz cégben, azok szerződést kötöttek velük. Ebben előírták, hogy az expressz cég tarifája nem lehet kevesebb, mint a vasút saját LCL (less than car load, kevesebb, mint egy vagon rakománynyi) szállítás árának a 150%-a (az ár általában 200, de néha 300% is volt). A vasút pedig részesedett az expressz cég által beszedett díjból. Az expressz cégeknek gyakran egymásban is volt részvényük.





A házhoz szállító munkások páncélszekrényt vesznek le a United States Express teherautójáról az 1910-es években

Library of Congress, [2]-ből




Az expressz cégek uraltak egyes irányokat és területeket, saját járműveikkel járták be, ezt kombinálták vonatokkal és gőzhajókkal. Néhány városban több expressz cég iroda is volt, míg másokat egyetlen cég szolgált ki.

A szállítmányokat néha az
expressz cégek átadták egymásnak. Például, ha egy küldemény olyan városból indult, amelyiket egyedül az Adams szolgált ki, és ezermérföldnyire küldték, olyan városba, ahol csak a Western működött, a szállítás díja több részből állt: a legtávolabbi pontig, ameddig az Adams szállított, és onnan a Western átadó pontjáig.
Az expressz szállító cégekre nagy csapás volt, amikor az U.S.  Post Office 1913-tól elkezdett csomagokat is elfogadni, elindította a Parcel Post (csomagposta) szolgáltatást. A csomagok kombinált mérete (hossz + szélesség + magasság) legfeljebb 72 hüvelyk (kb. 7 méter), súlya 11 font (5 kg) lehetett, ezt 1931-ben 70 fontra (kb. 32 kg-ra) emelték. Az expressz szállító cégek tiltakoztak, mert a Parcel Postot támogatta az állam, és úgy is veszteséges volt. A vita a REA végnapjáig tartott.




A vasúti LCL szállítás


A vasutak a kezdetektől, a korai 1800-as évektől szállítottak LCL (less than car load, kocsirakománynál kisebb) árukat. Ezek lehettek csomagok, nagy tárolók, bálák, vagy csomag kötegek, néhány font súlytól akár egy tonnáig. Az ilyen szállítmányokat a helyi vasútállomáson gyűjtötték be, nagy teherraktárakba továbbították, ott sorolták, és más elosztó pontokra küldték, közelebb a fogadóhoz. Ezt addig ismételték, amíg a küldemény a legközelebb került a címzetthez.




Ha az LCL árut szállító vagonok ilyen sűrűn állnak,

Pacific Electric felvétel [2]-ből


Az LCL vagonokat a Pacific Electric (PE) 8th Street Freight Stationön pakolják ki Los Angelesben. A PE a Southern Pacific alvállalata volt.



Ha sok vasút vett részt egy LCL küldemény továbbításában, az eljárás időt rabló volt. Ezen segített, mikor sok kis vasút beolvadt néhány nagyba. A nagy vasutak raktárakat építettek a nagyvárosok állomásain, így gyorsították az LCL áruk célba juttatását.

Az vasúti LCL forgalom 1929-ben tetőzött, ekkor 13 millió kocsinyi ilyen küldeményt továbbítottak. Később a teherautók sok szállítmányt átvettek a vasúttól.




csak így lehet kirakodni őket.

Jim Saughnessy felvétele [2]-ből


A Rutland helyi személyvonat megállása alatt kipakolják az LCL szállítmányt Stephentown állomáson 1953-ban. A vagon és a peron, vagy két vagon közé átjáró pallót tesznek, úgy hordják ki az árut kézikocsival.




A kezdeti időktől az 1940-es évekig az LCL szállítás jövedelmező volt. Bár az ilyen árut szállító vagonok akár 100 küldeményt is vihettek, mégis csak félig voltak rakva, de mivel a tarifa magasabb volt, mint a teljes kocsirakománynyi, így nagyobb volt a bevétel is.

Az LCL szállítás nagyon élőmunka igényes volt. Az alkalmazottak ezrei vettek részt benne, a helyi vasúti raktárosoktól kezdve a hivatalnokokig, a csomagkezelőkig, kikötői munkásokig és sofőrökig. A helyi raktárak és az átrakó állomások fenntartása szintén költséges volt. Az 1940-es évek közepén LCL forgalomban több, mint 10.000
aktív raktár, átrakó épület volt, ehhez jött több mint 50.000 helyi vasútállomás, amely kezelt LCL forgalmat is.

Másik költségnövelő tényező volt az LCL forgalomban szállított áruknál a nagy sérülési arány és a veszteség. Ez 1920-ban a bevétel 8%-át vitte el.

Az I. világháború alatt az amerikai vasutakat állami tulajdonba vették. Az LCL szállításokat racionalizálták, megszüntették a kettősségeket és új eszközöket is vettek. A világháború után az LCL forgalom felfutott, 1920-ban 53 millió tonnát, 21-ben 67-et szállítottak. Aztán a teherautók vették át az ilyen szállítmányok egy részét, 1929-re 13,3 millió tonna maradt a vasúton.


Az LCL áruk sokféleségét mutatja ez a raktárbelső

Leon Trice felvétele [2]-ből

LCL áruként utazó cigaretta dobozok, italos rekeszek, csomagolt gumiabroncsok, huzaldob és sok másfajta tárolódoboz látható a Kansas City Southern vasút New Orleans-i raktárában 1940-ben.




A vasúti LCL forgalom 1936 és 37-ben nagyot nőtt, ahogy az ország kimászott a gazdasági válságból. 1938-tól aztán a II. világháború idejéig az LCL forgalom állandó (magas) értéken maradt. A háború után a vasutak új szolgáltatásokkal igyekeztek megtartani a forgalmat a teherautós szállítóktól. Legismertebb a New York Central vasút Pacemaker szolgáltatása volt.

A vasutak a reklámon túl a teherautók nagyobb mértékű alkalmazásával és LCL konténerek használatával igyekeztek megtartani a forgalmat és csökkenteni a veszteséget. A forgalom 1946-47-ben kis mértékben nőtt, aztán 47 után zuhanni kezdett. A kisebb árumennyiség, így kisebb bevétel nem fedezte a ráfordítást.

A vasutak küzdöttek, a Burlington Route vasút 1955-ben Chicagóban, a Cicero Yard mellett óriási LCL teher átrakó raktárat, a Santa Fe 1961-ben Kansas City-ben raktárépületet nyitott, az LCL forgalom erős csökkenését nem tudták megállítani.

Mára a vasutak még mindig LCL áruk ezer tonnáit viszik, de már a Roadway, a FedEx és az UPS szervezésében.




Kiszállító teherautók sorakoznak a New York Central vasút Indianapolis-i teher raktára előtt az 1940-es évek közepén

New York Central felvétel [2]-ből


A vezetőfülkéken a NYC jelvény van, de látható az alvállalkozó, a Strohm Warehouse and Cartage neve is.








Források:

  • William D. Middleton, George M. Smerk, and Roberta L. Diehl: Encyclopedia of North American Railroads [1]
  • Jeff Wilson: Express, Mail & Merchandise Service  [2]
  • Michael Rhodes: North American Railyards [3]
manhattani      

  2023. december 4.